SOLIDARNI Z POLAKAMI NA UKRAINIE to najnowsza akcja związana z aktualną sytuacją na Ukrainie. Organizujemy od 24.02.2022 roku wszechstronną akcję kierowaną w pierwszej kolejności do naszych Rodaków na Ukrainie i ich ukraińskich przyjaciół. WITRYNA PROJEKTU

Szukamy partnerów do naszych działań. Zapraszamy do kontaktu.

Całość akcji koordynowana jest przez centralę Stowarzyszenia Odra-Niemen we Wrocławiu. W razie zapytań prosimy o kontakt telefoniczny: 505 004 744.

Projekt RODACY-BOHATEROM  to akcja oddolna, tworzona przez wiele środowisk, ponad podziałami, ponad granicami.

Setki wolontariuszy tworzy ten wyjątkowy projekt. Przy zbiórkach darów, organizacji paczek dla kombatantów i Rodaków na Kresach wszyscy pracujemy społecznie.

Mamy jednak partnerów, którzy wspierają nas rzeczowo poprzez druk materiałów, wsparcie logistyczne /busy/, kampania outdoorowa, wsparcie medialne.   

W ramach programu Rodacy-Bohaterom realizujemy od lat projekt “Paczka Pamięci” To olbrzymie zadanie logistyczne. W każdym sezonie  wyjeżdża do Beneficjentów ponad 60 ton darów. Organizowanych jest ponad 20 wypraw z darami na Litwę, Ukrainę, Białoruś, Łotwę, Mołdawię. W tych wyjazdach bierze udział ponad 30  busów lub ciężarówek do przewozu darów. Bus, który jest użytkowany przez Stowarzyszenie Odra-Niemen zawozi dary ok. 20 razy.  Olbrzymim kosztem jest wynajem aut, paliwo.

Wyprawy są bardzo ważne dla całego projektu, dla kombatantów, dla naszych Rodaków, dla wolontariuszy. Każdy wyjazd to udział delegacji środowiska, które bierze udział w zadaniu. Uczestnicy bezpośrednio dostarczają  dary do kombatantów, Sybiraków, polskich społeczności, poznają miejsca ich zamieszkania, losy rodzin, historię środowiska, miejsc pamięci. Nawiązują się bardzo mocne, międzypokoleniowe relacje, które potem budują i cementują naszą polską wspólnotę.   

Ważnym kosztem jest także zakup  przy każdej edycji ok. 6000 kartonów.  Jest to koszt ok. 12 tys. złotych. Potrzebne są  również taśmy do klejenia kartonów, nalepki z logiem akcji i inne elementy logistyczne. To dodatkowe 6 tys. złotych.