Wyjazd z darami na Litwę i Łotwę (6-9.12.2018)

Grupa wolontariuszy Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN wróciła z wyprawy na polskie Kresy północne i Inflanty. Zawieźliśmy paczki świąteczne dla tamtejszych Polaków.

Dziewięć osób z Gniezna, Poznania, Pobiedzisk i Bydgoszczy przez 7 dni pokonało 2900 km i dostarczyło ponad 120 paczek świątecznych Polakom na Litwie (Święciany, Nowe Święciany, Podbrodzie) i Łotwie (Daugavpils, Krasław, Ogre, Ryga, Jelgava ,Jekabpils, Iecava). 

Paczki z produktami spożywczymi przemysłowymi, zebranymi w dniach 23.11.2018 do 02.12.2018, przez wolontariuszy SP nr 7 w sklepach PSS SPOŁEM w Gnieźnie, przygotowane zostały przez młodzież z koła AK Gniezno. Dodatkowo do Gniezna trafiły produkty zebrane w Bydgoszczy oraz paczki dla Sybiraków, przygotowane przez SP w Ostaszewie k/Bydgoszczy. Gotowe paczki wręczono osobiście mieszkającym na Litwie i Łotwie polskim kombatantom, Sybirakom, osobom najstarszym i samotnym, polskim nauczycielom i zasłużonym działaczom polskich organizacji polonijnych. Dodatkowo słodycze, przybory szkolne i książki przekazaliśmy polskim przedszkolakom z Dyneburga (Łotwa) i Podbrodzia (Litwa). Do każdej paczki dołączony został opłatek oraz kartki z życzeniami, własnoręcznie przygotowane przez dzieci.

Podczas wyjazdu, wolontariusze nie zapominali też o polskich cmentarzach wojennych oraz miejscach pamięci narodowej, na których zapalono liczne znicze. Odwiedziliśmy również miejsce urodzenia marszałka Piłsudskiego – Zułów oraz dom w Święcianach, w którym urodził się wybitny pilot Stanisław Żwirko.

Wyjazd zakończyliśmy wizytą w Wilnie i przekazaniem żywności oraz wózka inwalidzkiego siostrze Michaeli Rak, która prowadzi jedyne litewskie hospicjum w Wilnie i buduje hospicjum dziecięce. W tym roku nasz wyjazd był wyjątkowo długi ale po raz pierwszy dotarliśmy z paczkami w rejon Rygi i okolic. Towarzyszyły nam jednak wyłącznie pozytywne emocje oraz liczne wzruszenia, związane ze spotkaniami I wspomnieniami, sięgającymi często okresu II RP. Wartość edukacyjna wyjazdu jest olbrzymia, a co najważniejsze po raz kolejny nasza grupa pokazała, że macierz pamięta i nie zapomni o Polakach, znajdujących się daleko poza granicami Polski. Pamięć o rodakach jest najważniejsza i pamiętać to nasz obowiązek.

Tegoroczna eskapada nie byłaby tak udana gdyby nie pomoc kilku osób i instytucji. Bardzo dziękujemy Paniom Elżbiecie Fischer i Ewie Modelskiej oraz wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, PSS SPOŁEM Gniezno, firmie Auto Sanok Jankowo Dolne, drukarni Majorczyk Gniezno i SP w Ostaszowie. Bardzo pomagają nam Polacy na co dzień mieszkający na Łotwie i Litwie. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie dotrzeć bezpośrednio do aż tak wielu osób. W imieniu całej naszej grupy chciałbym bardzo podziękować następującym osobom: Alina Apolione i Ryszard Stankiewicz (Daugavpils), Józef Dobkiewicz (Krasław), Inga Płocina i Maria Legeza (Ryga), Maria Kudrjawceva (Jelgava), Leokadia Bełuze (Jeabpils), Wacław Wiłkajć (Święciany), Irena Bejnor i Anna Lastawska (Podbrodzie), siostra Michaela Rak (Wilno). Bardzo dziękujemy!

Paweł Ruszkiewicz

 

Możliwość komentowania została wyłączona.