39. Rocznica wprowadzenie Stanu wojennego w Polsce

13 grudnia 1981 roku został wprowadzony w Polsce Stan wojenny. Według danych i informacji IPN:‼️ Stan wojenny trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku‼️Straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób‼️Internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów‼️Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie “Solidarności” czy przynależność do związku‼️Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach Działacze Solidarności, Solidarności Walczącej to ostatnia grupa Bohaterów naszej wolności w sztafecie pokoleń.


Pamiętajmy o ofiarach Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności 🇵🇱 Akcja Instytutu Pamięci Narodowej. ➡️ W środowisku Stowarzyszenia Odra-Niemen kultywujemy patriotyczną sztafetę pokoleń. Zaprzyjaźniona z nami rodzina Lazarowiczów, wśród której był i Zbigniew żołnierz II Konspiracji, a potem razem ze swoimi synami działali w Solidarności i Solidarności Walczącej. Wiceprezes Zarządu Głównego Odry-Niemen z Wrocławia, Małgorzata Suszyńska od początku związana była z Solidarnością Walczącą. Włączyła we współpracę z nami wielu wspaniałych działaczy opozycji antykomunistycznej.


➡️ Dla Odry-Niemen najbardziej przejmującym wspomnieniem czasów Stanu Wojennego jest historia rodziny Majchrzaków z Poznania. Państwo Teresa i Jerzy Majchrzakowie stracili w tamtym strasznym czasie swego ukochanego syna Piotra Majchrzaka. Został on brutalnie skatowany przez SB, a pogrzeb Piotra stał się wielką manifestacją wolnościową. 


➡️ Ta historia jest nam bliska, gdyż wnuk Państwa Majchrzaków, Emil od lat aktywnie działa w Wielkopolskim Oddziale Stowarzyszenia Odra-Niemen, któremu też szefuje.

Emil wraz ze swoimi przyjaciółmi z Poznania pomaga kombatantom I i II Konspiracji, a dzisiaj 13 Grudnia 2020 roku będą razem stawiać znicze na poznańskich miejscach pamięci Stanu Wojennego, zapalą też Światełko Wolności na grobie Piotra, wuja naszego Emila.

Zapraszamy do obejrzenia filmu w reż. Krzysztofa Kunerta “Państwo Majchrzakowie”.#stanwojenny #13grudnia1981 #bohaterowienaszejwolności #rodacybohaterom

Możliwość komentowania została wyłączona.