U Polaków z Wilna, Nowych Święcian i Turmontu

W ostatnich dniach spędziliśmy niezwykle emocjonujący i piękny czas na Kresach, gdzie pojechaliśmy z “Paczkami Pamięci”, w ramach akcji Rodacy Bohaterom.

Naszym celem było kilka rejonów na Litwie. W pierwszym dniu w Domu Polskim w Wilnie spotkaliśmy się z środowiskiem Sybiraków oraz wdów Armii Krajowej.

Następnie wolontariusze odwiedzili w domu Panią Halinę Kowzan i Pana Stanisława Poźniaka kombatanta AK.

Kolejny dzień spędziliśmy w Nowych Święcianach oraz Turmontach.

Te pełne pracy dni zwieńczone był wzruszającymi spotkaniami z Polakami, którzy przyjmowali nas u siebie w domach z otwartymi ramionami. Rozmawialiśmy i radowaliśmy się wspólnie, składaliśmy życzenia świąteczne i wręczyliśmy paczki.

Nasi bohaterowie to często samotni seniorzy, dla których te odwiedziny były pięknym przeżyciem, o którym jedna z Pań powiedziała: “te spotkania z Wami zostają w naszych sercach, dają nam siłę i radość na cały rok!”

Dziękujemy naszym partnerom z Lex Lupus za przeprowadzenie akcji na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, spisaliście się na medal!

Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom, które wzięły udział w akcji i zbierały dary dla naszych rodaków z Kresów. Przekazujemy Wam też ogromne podziękowania, uściski i pozdrowienia od Polaków, których odwiedziliśmy.

To dzięki Wam setki Polaków z Kresów otrzymało świąteczne paczki i coś więcej – to pamięć i docenienie, że mimo zawiłości losu cały czas podtrzymują tam naszą piękną tradycję i kulturę.

Kiedy odjeżdżamy, często żegnający nas ze łzami w oczach rodacy mówią: “nie zapominajcie o nas” i to jest najważniejsze.

Logistyka zadania (paliwo, wynajem busów) została częściowo wsparta ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

#rodacybohaterom #odraniemen #15latrodacybohaterom

Możliwość komentowania została wyłączona.