Ogłaszamy Wielkanocną edycję akcji Rodacy Bohaterom

Ostatnio podsumowaliśmy Bożonarodzeniową edycję akcji Rodacy Bohaterom, nie zatrzymujemy się i już ogłaszamy kolejną odsłonę naszej inicjatywy – Wielkanoc 2023! Akcja trwa nieprzerwanie od 2009 roku. Organizujemy zbiórki artykułów do paczek pamięci w szkołach, instytucjach czy firmach na terenie całej Polski. Dzieci ze szkół przygotowują, własnoręcznie wykonane,  kartki  świąteczne. Zebrane artykuły zwozimy do naszego magazynu, gdzie są sortowane. Następnie przygotowujemy z nich “Paczki Pamięci” które osobiście busami zawozimy Do Polaków na Kresy Wschodnie. Odwiedzamy naszych rodaków w domach, a także jeździmy m.in. do polskich szkół, parafii.

KOMU POMAGAMY?

Z racji wielu odwiedzin u naszych rodaków z Litwy i Ukrainy, w edycji Wielkanocnej koncentrujemy się na Polakach z Białorusi, a także na środowiskach kombatanckich i sybirackich w Polsce. Nie oznacza to oczywiście, że nie pojedziemy na Litwę, Łotwę, czy Ukrainę.

SYTUACJA POLAKÓW NA BIAŁORUSI

Od 13 lat współpracujemy z Polakami na Białorusi, znamy to środowisko doskonale. W ostatnim czasie otrzymujemy wiele dramatycznych telefonów od Polaków, którzy są represjonowani przez reżim białoruski. Niestety nie mamy możliwości wyjazdu na Białoruś, by wspierać bezpośrednio naszych rodaków. W związku z tym na ten moment organizujemy zbiórki środków na pomoc finansową oraz wsparcie prawne. Bądźmy solidarni z Polakami na Białorusi i okażmy im nasze wsparcie. Wiele razy otwierali przed nami swoje serca, gościli nas w swoich domach, pielęgnowali Polską kulturę i kultywowali tradycje, co w tej chwili jest piętnowane przez Białoruskie władze.

Apelujemy też, aby godnie traktować wszystkich Polaków oraz Białorusinów, którzy z powodu reżimowych represji uciekli do Polski.

Polacy posiadają paszporty białoruskie, nie wszyscy mają polskie dokumenty, poruszają się autami na białoruskich rejestracjach. Nasi rodacy są przez to traktowani wrogo, z uwagi na wojnę toczącą się na Ukrainie. Wiąże się to z tym, że wielu z nich nie może znaleźć mieszkania, czy innej pomocy, właśnie z racji przyjazdu z Białorusi. Niestety, znamy też przypadki bezpośredniej agresji.

Bardzo prosimy o przekazanie w swoich środowiskach, że Polacy z Białorusi – ale także wielu Białorusinów – przebywają w Polsce, bo byli represjonowani za swoją polską działalność czy udział w manifestacjach politycznych przeciw reżimowi. Dziś z powodu trwającej wojny na Ukrainie i wsparcia przez Białoruś rosyjskiej agresji, są oni niesprawiedliwie włączani w ten konflikt i odrzucani przez niektórych Polaków.

STAŁE WSPARCIE NASZYCH BOHATERÓW

Oczywiście nie zapominamy o środowiskach kombatanckich, między innymi żołnierzach Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, czy Jaworzniakach, bądź Sybirakach. Do tych środowisk w Polsce także trafią upominki z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.