Zachowane w pamięci (1350 x 1080 px)

Zachowane w pamięci-Spotkania z wrocławskimi kombatantami

O projekcie

W 2024 roku kontynuujemy międzypokoleniowy projekt oparty o spotkania świadków historii z młodzieżą. Po Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie, Karczewie na Mazowszu przyszedł czas na Wrocław. Zadanie ma na celu stworzenie aktywnych miejsc międzypokoleniowych spotkań, wzmocnienie wolontariatu i działań społecznych dla najstarszego pokolenia wrocławskich kombatantów oraz stworzenie kompleksowej i nowoczesnej oferty z zakresu edukacji patriotycznej i historycznej jako dobrej praktyki. W czasie całego projektu promujemy działania wolontaryjne kierowane do kombatantów, m.in. prowadzoną od 15 lat przez Stowarzyszenie Odra-Niemen akcję Rodacy-Bohaterom. Projekt to jedna z ostatnich szans na bezpośrednie spotkania młodych Polaków z bohaterami polskiej i utrwalanie poprzez zdjęcia, multimedia międzypokoleniowych rozmów, dyskusji, promocji działań społecznych na rzecz kombatantów, póki bohaterowie są jeszcze z nami.

Spotkania ze świadkami historii

W czasie od sierpnia do listopada organizowaliśmy spotkania międzypokoleniowe. W ramach projektu odbyło się 10 spotkań młodego pokolenia – uczniów, harcerzy młodzieżowych wolontariuszy z wrocławskimi świadkami historii – kombatantami i osobami represjonowanymi, urodzonymi do roku 1945. Spotkania odbywały  się w siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen i we wrocławskich szkołach. W tych wydarzeniach wzięło udział prawie 250 młodych osób. Młodzież w 2024 roku miała szansę spotkać się ze świadkami historii:

Wywiady ze świadkami historii

Warsztaty filmowe

Druga część projektu to warsztaty filmowe, w których wzięło udział  56 uczniów wrocławskich szkół. Zajęcia prowadzone przez młodego reżysera, rapera Pawła UNDERA Przewoźnego dotyczyły prezentacji tożsamościowej opartej na pozytywnych wartościach, historii kina z zaznaczeniem roli Polaków w rozwoju kinematografii, m.in. Kazimierza Prószyńskiego oraz pokazów zabytkowych kamer, którymi nagrywano wydarzenia z Powstania Warszawskiego czy dramatyczne relacje z obozów koncentracyjnych. Część praktyczna zajęć to budowanie z uczniami scenariusza  wywiadu, podcastu ze świadkiem historii, nauka obsługi podstawowych sprzętów multimedialnych potrzebnych do tworzenia spotów, relacji, materiałów filmowych. Głównymi bohaterami nagranych materiałów stają się wrocławscy świadkowie historii, pochodzący z różnych środowisk kombatanckich. 

Spotkanie podsumowujące projekt

Podsumowanie zadania to seria spotkań z udziałem młodzieży, pedagogów przy honorowym udziale świadków historii i delegacji środowisk kombatanckich, partnerów zadania. Program takich wydarzeń obejmował przedstawienie i promocja rezultatów projektu, w tym fotoreportaże ze spotkań, spoty z prowadzonych zajęć. Szkoły i środowiska harcerskie otrzymują pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w zadaniu.

Dziękujemy za współpracę, obecność, zaangażowanie i wzruszenia uczniom, harcerzom, młodym wolontariuszom z następujących środowisk:

Promocja projektu

Finansowanie projektu

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków finansowych otrzymanych od Gminy Wrocław

www.wroclaw.pl

Zadanie realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego

Projekt jest przygotowany i prowadzony przez Stowarzyszenie Odra-Niemen.

80. rocznica powstania warszawskiego

Powstanie Warszawskie

80-ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to wiele emocji i wzruszeń.  Najważniejsze wydarzenia odbywały się w stolicy, ale i w innych miejscach godnie uczczono Bohaterów.

Wrocław to szczególne miejsce dla Powstańców Warszawskich. Po wojnie przyjechało ich tu sporo. Oficjalne informacje są takie, że to było drugie miasto po Warszawie z największą liczbą Powstańców.

W czasie gdy Stowarzyszenie Odra-Niemen rozwijało swą działalność, 15 lat temu, poznaliśmy grupę ponad 100 warszawskich kombatantów, którzy w naszym mieście znaleźli nowe miejsce do życia i gdzie z gruzów odbudowywali miasto.

Mamy od lat wspaniałą, życzliwą, serdeczną przyjaźń z tą grupą weteranów. Od lat jesteśmy obecni na wydarzeniach związanych z rocznicą Powstania Warszawskiego, ale też i przez cały rok współpracujemy z bohaterami polskiej wolności.

Fotoreportaż to piękna pamiątka wydarzenia, ale to też przypomnienie, że Powstańcy Warszawscy i inni kombatanci są wśród nas w ciągu całego roku i warto im pomagać, wspierać, być z Nimi. Musimy też robić wszystko, aby pamięć o walczącej młodzieży z czasu wojny przetrwała w kolejnych pokoleniach. Jako Stowarzyszenie Odra-Niemen staramy się to czynić z Państwa nieustająca pomocą.

Część i Chwała Bohaterom!

Autor reportażu – Piotr Kurpaska

453539762_901704158651207_8698871186759719881_n

Zmarła najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego

1 Sierpnia 2024 roku, nad ranem, symbolicznie,  odeszła Barbara Sowa, ps. “Basia”, sanitariuszka IV Obwodu „Grzymała” (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego.

W rozmowie z Maciejem Rajfurem z Gościa Wrocławskiego mówiła:

“Chciałam być w Armii Krajowej, wszyscy wokół mnie do niej należeli. Stanęłam do powstania, bo uważałam, że musi wybuchnąć. Nie dało się już wytrzymać pod okupacyjnym rządem Niemców. Mówiono nam: przeżyjemy tu albo na tamtym świecie – opisuje stulatka. (…) Nikt z nas nie czuł się bohaterem, wszyscy byliśmy jednakowi, po prostu stanęliśmy do walki.” LINK DO WYWIADU Z BOHATERKĄ 

Miała 106 lat i była najstarszym żyjącym Powstańcem Warszawskim. Jeszcze niedawno mieliśmy przyjemność ją odwiedzić, porozmawiać, wspólnie obejrzeć zdjęcia z młodości… Od lat mieszkała we Wrocławiu.

Rodzinie i bliskim składamy szczere kondolencje. Cześć Jej pamięci.