Macutkiewicz Sybirak

Podcast – Sybirak

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prezesem Wielkopolskiego Związku Sybiraków, panem Marianem (Markiem) Macutkiewiczem.
Z nagrania dowiecie się Państwo jakie wspomnienia wywozi się z Syberii jako dziecko, jak niebezpieczna może być droga do szkoły przez tajgę i czyje groby widział na miejscu polski zesłaniec. Poznacie historię niezwykłego obrazu, który przewędrował kilkanaście tysięcy kilometrów i wysłuchacie, jak postawić pomnik pamięci na Uralu, mimo sprzeciwu lokalnych władz, a na koniec, jak Sybiracy współpracują z młodzieżą.
Miłego słuchania!
 
 
Fot. Marek Macutkieiwcz odbierający nagrodę “Drzwi do wolności” na Festiwalu NNW
20230204-_V9A7875

Rodacy Bohaterom podsumowanie

Dobiega końca Bożonarodzeniowa edycja akcji paczkowej. Oficjalnie wystartowaliśmy 15 października, jednak pierwszy wyjazd wyruszył na Ukrainę już we wrześniu.
 
Do tej pory udało nam się zrealizować 17 wyjazdów na Kresy Wschodnie: 
 
– 8 na Ukrainę, woziliśmy produkty m.in. do Łanowic, Brzuchowic, Glinian, a także do naszego lwowskiego oddziału, który rozprowadzał dary wg potrzeb;
– 9 na Litwę i Łotwę, gdzie trafiło niemal 2 200 paczek. Udało się dotrzeć do wielu placówek edukacyjnych, środowisk kombatanckich, sybirackich, parafii, czy domów opieki, a także do odbiorców indywidualnych.
 
Łącznie na Kresy trafiło ponad 41,5 ton produktów spożywczych, chemii gospodarczej oraz innych darów, wskazanych jako zapotrzebowanie w danych miejscach.
 
Od stycznia logistyka zadania (paliwo, wynajem busów) została częściowo wsparta ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Mimo skomplikowanej sytuacji nie zapominamy o rodakach z Białorusi, jednym z działań podejmowanych na ich rzecz jest wsparcie tych, którzy w wyniku działań władz musieli uciec do Polski. Oczywiście jesteśmy w stałym kontakcie ze środowiskami, które pozostały w kraju.

Cały czas również organizujemy zbiórki przez nasz sklep charytatywny, gdzie można zakupić cegiełki na wsparcie dla naszych przyjaciół i represjonowanych Polaków na Białorusi.

Rocznica Powstania AK

14 lutego to data powstania Armii Krajowej. Pamiętajmy w tym dniu o Bohaterach. Mija kolejna rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Armia Krajowa to nie tylko wspaniała tradycja, potężne struktury, czy niezwykła historia.
To także ludzie, bohaterowie polskiej wolności. Stowarzyszenie Odra-Niemen od 14 lat działa na rzecz bohaterów polskiej wolności, jesteśmy z tego dumni i zaszczyceni przyjaźnią wielu kombatantów. Pamiętamy o tych wspaniałych, często zbyt skromnych ludziach w tym dniu i zapraszamy do tej pamięci innych ❤❤❤
W rocznicę powstania Armii Krajowej, Wiceprezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Odra-Niemen Eugeniusz Gosiewski otrzymał medal od Dolnośląskiego Okręgu ŚZŻAK. Całe środowisko Odra-Niemen gratuluje Eugeniuszowi, który jest z kombatantami od tak wielu lat.